Montrose Girls Swimming Ranked

Jan 21st @ 7:01 am in News, People, Sports by Scott Staley

Class 4A team rankings

  1. Evergreen (322)
  2. Thompson Valley (313)
  3. Cheyenne Mountain (289)
  4. Broomfield (176)
  5. Pueblo South (150)
  6. Discovery Canyon (135)
  7. D’Evelyn (133)
  8. Niwot (111)
  9. Fountain Valley (56)
  10. Manitou Springs (56)
  11. St. Mary’s Academy (49)
  12. Mullen (48)
  13. Coronado (37)
  14. Windsor (37)
  15. Pueblo West (36)
  16. Colorado Academy (36)
  17. Air Academy (35)
  18. Pueblo County (33)
  19. Silver Creek (31)
  20. Montrose (31)

100 Yard Breaststroke (1:15.50)

  1. Catherine Roach, Sr., Cheyenne Mtn. (1:06.29)
  2. Logan Morris, Sr., Montrose (1:08.12)
  3. Jolene Norton, So., Pueblo County (1:08.48)
  4. Lindsay Morrow, Evergreen (1:08.53)
  5. Alexis A Divelbiss, Sr., Pueblo South (1:09.71)
  6. Claire State, Fr., St. Mary’s Acad. (1:09.89)
  7. Anna McDonald, Evergreen (1:10.13)
  8. Margot Twomey, Fountain Valley (1:10.22)
  9. Mattea Wabeke, Thompson Vall. (1:10.62)
  10. Kendall Crawford, So., Kent Denver (1:11.58)
  11. Sydney Buckley, Jr., Cheyenne Mtn. (1:11.97)
  12. Chloe Buckler, Jr., Cheyenne Mtn. (1:11.98)
  13. Allie Pfauth, Thompson Vall. (1:12.09)
  14. Leah Roberson, So., La Junta (1:12.28)
  15. Alden Lovaas, So., Cheyenne Mtn. (1:12.56)
  16. Eryn Eddy, Thompson Vall. (1:12.70)
  17. Kayla Knock, Jr., Air Academy (1:12.74)
  18. Jenn Belz, Jr., Mullen (1:12.80)
  19. Haley Bertoldo, Sr., Pueblo West (1:13.33)
  20. Kelli Callahan, Fr., Aspen (1:13.57)

1-Meter Diving (300(11.2))

 

  1. Alexa Beckwith, Jr., St. Mary’s Acad. (488.35)
  2. Katie Russ, So., Mullen (443.05)
  3. Kaydee Valliere, Sr., Disc. Canyon (368)
  4. Erin Chavet, Thompson Vall. (366.7)
  5. Larrisa Grammer, Sr., Montrose (364.15)
  6. Emma Plentl, Jr., Disc. Canyon (359.55)
  7. Melanie Stelling, Jr., Broomfield (342)
  8. Brynn Frauenhoff, D’Evelyn (336.05)
  9. Corey Fancher, Thompson Vall. (320.6)
  10. Kenzie Dapper, Jr., Disc. Canyon (314.3)
  11. Virginia Veltri, Jr., Pueblo Centr. (308.25)
  12. Abby Prinz, Ponderosa (300.8)
  13. Kaili Gallegos, Sr., Silver Creek (279.95)
  14. Gabrielle Casey, So., Niwot (270.75)
  15. Jen Brunsdon, Green Mountain (264.1)
  16. Jayne Benedict, Sr., Niwot (254.6)
  17. Rachel Marbaker, So., Air Academy (252.5)
  18. Sara VanVelkinburgh, Jr., St. Mary’s Acad. (249.55)
  19. Cheyenne Amen, Greeley Central (248.45)
  20. Rowan Dunn, Conifer (223.55)

200 Yard Medley Relay (2:05.00)

  1. Cheyenne Mountain (1:49.87)
  2. Thompson Valley (1:50.59)
  3. Pueblo South (1:51.34)
  4. Evergreen (1:51.43)
  5. Broomfield (1:56.79)
  6. Evergreen (1:57.05)
  7. Fountain Valley (1:58.05)
  8. Discovery Canyon (1:58.34)
  9. Durango (1:58.70)
  10. Niwot (1:59.45)
  11. Valor Christian (1:59.78)
  12. Windsor (2:00.62)
  13. La Junta (2:00.79)
  14. Air Academy (2:00.86)
  15. Aspen (2:00.99)
  16. Manitou Springs (2:01.44)
  17. Kent Denver (2:01.59)
  18. Glenwood Springs (2:02.12)
  19. Montrose (2:02.46)
  20. Mullen (2:02.50)