State Tournament Brackets 4A – 1A

Feb 25th @ 12:10 pm in News by Scott Staley

Cole Auker and Ross Barney

CLASS 4A GIRLS 

REGION ONE

#1 Broomfield (22-1) – BYE

#8 Evergreen (12-11) vs #9 Discovery Canyon (10-13)

#4 Air Academy (13-10) – BYE

#5 Mullen (10-13) vs #12 Coronado (8-15)

#2 Montrose (18-4) – BYE Friday’s game at 5:30 from Montrose will be broadcast on AM 580-KUBC.  

#7 Pueblo East (13-10) vs #10 Durango (13-9)

#3 Palmer Ridge (20-3) – BYE

#6 Rifle (15-7) vs #11 Thomas Jefferson (10-11)

 

REGION THREE

#1 Pueblo West (22-1) – BYE

#8 Golden (12-11) vs #9 Roosevelt (11-12)

#4 Delta (18-4) – BYE Fridays game will be carried on SUNNY 103 when the time is announced.  

#5 Longmont (14-9) vs #12 Vista Peak (3-20)

#2 Centaurus (16-7) – BYE

#7 Weld Central (15-8) vs #10 Mead (12-11)

#3 Elizabeth (17-6) – BYE

#6 Pueblo County (14-9) vs #11 Falcon (8-15)

 

CLASS 4A BOYS

REGION THREE

#1 D’Evelyn (22-1) – BYE

#8 Eagle Valley (15-7) vs #9 Erie (10-13)

#4 Longmont (18-5) – BYE

#5 Discovery Canyon (16-7) vs #12 Vista Peak (9-14)

#2 Broomfield (19-4) – BYE

#7 Rifle (13-9) vs #10 Montrose (10-13) – will be broadcast on AM 580 – KUBC. 

#3 Windsor (17-6) – BYE

#6 Kennedy (10-13) vs #11 Pueblo South (9-14)

 

GIRLS       3A  WESTERN SLOPE DISTRICT TOURNAMENT

 TUESDAY – FEB 26TH – PIGTAIL GAME – HOME SITE

7:00pm:  #8 Aspen vs #9 Basalt

THURSDAY – FEB 28TH – QUARTERFINALS – HOME SITES

5:30pm:  #1 Moffat County vs Aspen/Basalt

5:30pm:  #4 Roaring Fork vs #5 Coal Ridge

7:00pm:  #2 Olathe vs #7 Gunnison

7:00pm:  #3 Grand Valley vs #6 Cedaredge

FRIDAY – MARCH 1ST – SEMIFINALS – PALISADE HIGH SCHOOL

3:00pm:

6:00pm:

SATURDAY – MARCH 2ND – CHAMPIONSHIP – PALISADE HIGH SCHOOL

TBA:  (Championship)

TBA:  (3rd)

 

BOYS        3A  WESTERN SLOPE DISTRICT TOURNAMENT

THURSDAY – FEB 28TH – QUARTERFINALS – HOME SITES

7:00pm:  #1 Roaring Fork vs #8 Coal Ridge

7:00pm:  #4 Basalt vs #5 Grand Valley

7:00pm:  #2 Aspen vs #7 Cedaredge

7:00pm:  #3 Moffat County vs #6 Gunnison

FRIDAY – MARCH 1ST – SEMIFINALS – PALISADE HIGH SCHOOL

4:45pm:

8:15pm:

SATURDAY – MARCH 2ND – CHAMPIONSHIP – PALISADE HIGH SCHOOL

TBA:  (Championship)

TBA:  (3rd)

 

BOYS             2A – DISTRICT FIVE

TUESDAY – FEB 26TH – QUARTERFINALS – HOME SITES

6:00pm:  #1 Hayden vs #8 Vail Mountain

6:00pm:  #4 Paonia vs #5 Hotchkiss

6:30pm:  #2 Meeker vs #7 Soroco

6:00pm:  #3 West Grand vs #6 Rangely

FRIDAY – MARCH 1ST – SEMIFINALS – PAONIA HIGH SCHOOL

7:30pm:

4:30pm:

SATURDAY – MARCH 2ND – CHAMPIONSHIP – PAONIA HIGH SCHOOL

2:30pm:  (Championship)

11:30am:  (3rd)

 

GIRLS            2A – DISTRICT FIVE

TUESDAY – FEB 26TH – QUARTERFINALS – HOME SITES

#1 Paonia – BYE

6:00pm:  #4 Rangely vs #5 Soroco

5:00pm:  #2 Meeker vs #7 West Grand

6:00pm:  #3 Hotchkiss vs #6 Hayden

FRIDAY – MARCH 1ST – SEMIFINALS – PAONIA HIGH SCHOOL

6:00pm:  #1 Paonia vs

3:00pm:

SATURDAY – MARCH 2ND – CHAMPIONSHIP – PAONIA HIGH SCHOOL

1:00pm:  (Championship)

10:00am:  (3rd)

 

BOYS             1A – DISTRICT ONE

WEDNESDAY – FEB 27TH – PIGTAIL – OLATHE HIGH SCHOOL

7:00pm:  Dove Creek vs DeBeque

THURSDAY – FEB 28TH – QUARTERFINALS – OLATHE HIGH SCHOOL

#1 Norwood – BYE

7:30pm:  North Park vs Dove Creek/DeBeque winner

4:30pm:  Ouray vs Plateau Valley – will be broadcast on 94 KIX COLORADO COUNTRY

#2 Vail Christian – BYE

FRIDAY – MARCH 1ST – SEMIFINALS – OLATHE HIGH SCHOOL

4:30pm:  #1 Norwood vs North Park/Dove Creek/De Beque winner – will be broadcast on 94 KIX COLORADO COUNTRY

7:30pm:  #2 Vail Christian vs Ouray/Plateau Valley winner

SATURDAY – MARCH 2ND – CHAMPIONSHIP – OLATHE HIGH SCHOOL 3:30pm

 

GIRLS            1A – DISTRICT ONE

THURSDAY – FEB 28TH – QUARTERFINALS – OLATHE HIGH SCHOOL

#1 Norwood – BYE

3:00pm:  North Park vs Ouray – will be broadcast on 94 KIX COLORADO COUNTRY

6:00pm:  Dove Creek vs Vail Christian

#2 Plateau Valley – BYE

FRIDAY – MARCH 1ST – SEMIFINALS – OLATHE HIGH SCHOOL

3:00pm:  #1 Norwood vs North Park/Ouray winner – will be broadcast on 94 KIX COLORADO COUNTRY

6:00pm:  #2 Plateau Valley vs Dove Creek/Vail Christian winner

SATURDAY – MARCH 2ND – CHAMPIONSHIP – OLATHE HIGH SCHOOL 2:00pm